Tu jesteś:   Strona główna >  Polecamy

Top 10 2013 według Tarantino
FILM Naszym Dziedzictwem

FILM Naszym Dziedzictwem

67 lat historii, 2516 wydań... „Film” wydawany był nieprzerwanie od 1946 roku. Na przełomie swojej 67-letniej historii ukazało się ponad 2,5 tysiąca numerów. Stanowią one nieocenioną spuściznę kulturową naszego narodu.
Shia LaBeouf z torbą na głowie. Pokutuje za "Nimfomankę"?

Shia LaBeouf z torbą na głowie. Pokutuje za "Nimfomankę"?

Z papierową torbą na głowie przyszedł Shia LaBeouf na premierę filmu "Nimfomanka". Aktor już wcześniej na konferencji prasowej promującej film zachował się dziwnie.
Martin Scorsese prezentuje polskie filmy za oceanem

Martin Scorsese prezentuje polskie filmy za oceanem

Arcydzieła polskiego kina zrekonstruowane cyfrowo prezentuje w Nowym Jorku Martin Scorsese. Retrospektywa pod nazwą "Martin Scorsese presents: Masterpieces of Polish Cinema" rozpoczęła się 5 lutego w nowojorskim Film Society of Lincoln Center w Nowym Jorku. Filmy zostaną też pokazane w innych miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Zobacz, kiedy zostaną rozdane Złote Globy 2015

Zobacz, kiedy zostaną rozdane Złote Globy 2015

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, przyznające Złote Globy, obok Oscarów jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych, ogłosiło datę finału swojej przyszłorocznej edycji nagród.
W poszukiwaniu piękna

W poszukiwaniu piękna

Najważniejsza po 65. urodzinach była dla mnie myśl, że nie mam już czasu na robienie tego, czego nie chcę” – mówi główny bohater "Wielkiego piękna" Paolo Sorrentino. Intelektualista, bon vivant, ważna persona rzymskich elit. A jednocześnie zgorzkniały ironista, który nie umie się odnaleźć w XXI w.
"Powrót do przyszłości" powróci na... scenę

"Powrót do przyszłości" powróci na... scenę

Pomysłodawcy projektu, reżyser filmu Robert Zemeckis i jego współscenarzysta Bob Gale, chcą przedstawić fanom widowisko "Back to the Future - The Musical" w 2015. w 30. rocznicę premiery filmu, który zyskał fanów na całym świecie i doczekał się dwóch kontynuacji.
Nina Andrycz nie żyje

Nina Andrycz nie żyje

Zmarła Nina Andrycz, wielka dama teatru, aktorka filmowa i telewizyjna, poetka i pisarka. Miała 101 lat.
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” Petera Jacksona to pożegnanie ze Światem Tolkienowskiego Śródziemia na dość przeciętnej nucie. Po przydługim wstępie i równie długim drugim akcie, przyszedł czas na wypełnione chaotyczną akcją zamknięcie trylogii.
Get On Up

Get On Up

"Get On Up” Tate’a Taylora, autora niezwykle udanych „Służących”, to filmowa biografia, jakich wiele. A choć brzmi to jak zarzut, tak naprawdę właśnie to umiejętne dostosowanie się do stałych zasad biografii muzyków okazuje się największym osiągnięciem filmu.
5 Festiwal Kamera Akcja

5 Festiwal Kamera Akcja

Łódzki Festiwal Kamera Akcja, odbywający się w dniach 09-12 października 2014 roku, był niezwykle ciekawym wydarzeniem, o którym warto powiedzieć parę słów.

Top 10 2013 według Tarantino

Quentin Tarantino jest wielkim fanem filmów; sporo czasu poświęca na ich oglądanie

Quentin Tarantino opublikował listę dziesięciu filmów, które ukazały się w 2013 roku i które jak do tej pory najbardziej przypadły mu do gustu.

Quentin Tarantino jest wielkim fanem filmów; sporo czasu poświęca na ich oglądanie
Reżyser zawsze deklarował się jako wielki kinoman i mówił, że sporo czasu poświęca na oglądanie filmów. Od kilku lat Tarantino publikuje zestawienia swoich ulubionych produkcji z danego roku. Również i w tym roku podtrzymał tę tradycję. Lista filmów z 2013 roku jest bardzo eklektyczna - nie brakuje w niej komedii, dramatów, filmów wysokobudżetowych i niezależnych.

Oto 10 najlepszych filmów 2013 roku (do dziś) według Quentina Tarantino:

"Afternoon Delight" (reż. Jill Soloway)
"Przed północą" (reż. Richard Linklater)
"Blue Jasmine" (reż. Woody Allen)
"Obecność" (reż. James Wan)
"Drinking Buddies" (reż. Joe Swanberg)
"Frances Ha" (reż. Noah Baumbach)
"Grawitacja" (reż. Alfonso Cuarón)
"Kick-Ass 2" (reż. Jeff Wadlow)
"Jeździec znikąd" (reż. Gore Verbinski)
"To już jest koniec" (reż. Seth Rogen, Evan Goldberg)

Quentin Tarantino debiutował jako reżyser w 1992 roku filmem "Wściekłe psy". Już wówczas krytycy docenili jego talent, ale prawdziwy zachwyt wzbudził dopiero "Pulp Fiction", który zdobył Złotą Palmę w Cannes i Oscara za scenariusz. Quentin Tarantino jest jednym z niewielu reżyserów, którzy nie mając żadnego profesjonalnego wykształcenia filmowego fachu uczył się z filmów; 5 lat przepracował w wypożyczalni kaset, gdzie mógł oglądać filmy  także w godzinach pracy. Tarantino wyreżyserował kilkanaście filmów. Ostatni to "Django", który wszedł do kin w 2012 r. Tarantino występuje też w filmach jako aktor, jest producentem, scenarzystą i autorem zdjęć, a czasem zajmuje się montażem.

em, megafon.pl

Fot. By pinguino k (original), Gryllida (crop) (File:Tarantino, Quentin (Scream1).jpg) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Komentarze

Quentin Tarantino jest wielkim fanem filmów; sporo czasu poświęca na ich oglądanie